Teflon® [PTFE] Polytetrafluoretylen

Základné technické plasty >> Teflón

Dobre známy a často používaný polymér s veľmi vysokou odolnosťou voči teplote (až - 200 ° C a + 260 ° C), vynikajúcou chemickou odolnosťou, s výbornými dielektrickými vlastnosťami, vysokou odolnosťou proti starnutiu, s takmer nulovou nasiakavosťou vody, so supernízkým súčiniteľom trenia (v suchu plast / kalená oceľ = 0,06) a teda dobrými klznými vlastnosťami s efektom "nezanechávania" súčastí na protipovrchu (bez vibrácií pri rozbehu mechanizmov).Tieto vlastnosti umožňujú použitie PTFE tam, kde nemôže byť použitý iný plast. Už spomínaná chemická odolnosť je vskutku príznačná. PTFE odoláva kyselinám, zásadám, soliam a rozpúšťadlám aj za zvýšených teplôt. Pozor však na plnené triedy PTFE, kde jeho chemická odolnosť je ovplyvnená typom použitého plniva.
PTFE má najvyššiu mernú hmotnosť zo všetkých polymérov.

PTFE virgin (čistý) [PTFE] natural (biely)

Najčastejšie používaný PTFE bez akýchkoľvek prísad má značný sklon k studenému toku, čo mu dáva vynikajúce tesniace vlastnosti a vysokú rázovú húževnatosť. Veľmi nízky súčiniteľ trenia je využívaný k špeciálnym klzným aplikáciám (pozor však na nízku odolnosť voči oteru, kde je vhodné voliť iné materiály "ložiskovej triedy"). Má vynikajúcu chemickú odolnosť a dielektrické vlastnosti.

PTFE + sklo [PTFE +25% skla] svetlosivý

Pridaním sklených vlákien sa čistý PTFE stáva odolnejšímvoči tlaku a tuhosti, má vyššiu odolnosť voči opotrebeniu a všeobecne vyššie mechanické vlastnosti. Súčasne je znížený koeficient lineárnej tepelnej rozťažnosti (viac rozmerovo stabilné pri vysokých teplotách), ale na druhej strane sa pridaním skla tento polymér stáva tepelne a elektricky vodivý. Nie je odolný voči zásadám a kyselinám. Je odolný voči organickým rozpúšťadlám.

PTFE + grafit [PTFE +15% grafitu] čierny

Prídavok grafitu zlepšuje klzné vlastnosti - znižuje koeficient trenia.Má lepšiu tepelnú vodivosť. Je napádaný silne oxidujúcimi látkami, kyselinami, zásadami a halogénmi. Táto znížená chemická odolnosť platí aj pre PTFE + uhlík.

PTFE + uhlík [PTFE +25% uhlíka] čierny

Pridaním uhlíka sa docieľuje zvýšená tvrdosť, odolnosťvoči tečeniu a taktiež sa zvyšuje odolnosť voči opotrebeniu trením.Uhlík zvyšuje tepelnú a elektrickú vodivosť a súčasne znižuje teplotnú rozťažnosť materiálu, čo je výhodou pri výrobe presných súčastí. Je odolný voči kyseline fluorvodíkovej.

PTFE + bronz [PTFE +60% bronzu] hnedý

 

Fotogaléria

Súčasti vyrobené z PTFE Súčasti vyrobené z PTFE